Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Mutlu İnsanların Özellikleri

Uzman Psikolog Zehra Erol

Mutlu İnsanların Özellikleri Zehra Erol e1508149339425 - Mutlu İnsanların Özellikleri
Zorlayıcı duygularında varlığını kabullenirler. Olumsuz oldukları ifade edilen üzüntü, kıskançlık, sinirlenmek, kaygı gibi duygularında insanın yaşamında var olacağını kabul ederler. Bu duyguların yaşamın bir parçası olduklarını bilirler. Zorlayıcı duygulara aşırı odaklanıp mücadele etmek, inkar etmek yerine anlamaya çalışırlar. Bu şekilde kendini etkileyen olayların, durumların daha çok farkına varırlar.

İnsan yaşamında sıkıntı, rahatsızlık, üzüntü vb..duygularında zaman zaman var olabileceğinin farkındadırlar. Sürekli iyi veya rahat hissetmeye çalışmanın yarattığı baskı ve sonrasında gelen keyifsizlik ve mutsuzluk halini yaşamazlar.

Tatmin edeci yakın ilişkileri vardır. Anne, baba, eşleri veya çocukları ile olan ilişkilerinden memnundurlar. Yakın ilişkilerde sorunları olsa da güven ve samimiyet içeren ilişkilerin varlığı problemlerin büyümesini engeller. Değersizleştirici, “aşırı” eleştiren kişilerle ilişkileri sürdürmek için aşırı çaba sarf etmek yerine, kendini ifade edebildiği, samimi ve besleyici ilişkiler geliştirmeye çalışır.

Mutlu insanların suçlayıcı yaklaşımları daha azdır. Eleştirirken kişilerin özelliklerini, imkanları ve koşulları dikkate alırlar. Olayları değerlendirirken bütünü dikkate alırlar. Detaylarla “aşırı” uğraşmazlar. Mutluluk sadece duygusal boyutu olan bir süreç değildir. Düşüncelerimizi, bedenimizi de olumlu yönde etkiler. Düşüncelerimizde karamsarlık ve olumsuzluğa eğilim olduğunda, mutsuzlukla birlikte bedensel olarak da güçsüz hissederiz.

Doğru olanı yaptıklarına inanan kişiler huzurlu hissederler. Düşünceleri, değer yargıları, inançları doğrultusunda davranan kişiler de iç çatışmalar daha azdır. Bu da iyi hissetmelerine neden olur. Ancak çok katı düşünce biçimlerine sahip olan kişiler karşısındaki ile empati kurmada zorlanır. Koşulları dikkate almazlar. Bu nedenle de düşüncelerine saplanıp bu doğrultuda tepki verdiklerinde insanlarla ilişkilerinde zorlanırlar. Yakın ilişki kurdukları kişiler için bu tutumları oldukça zorlayıcıdır. Sıklıkla ilişki problemi yaşamaları iyi hissetmelerini zorlaştırır. Dışarıdan fazla etkilenip buna göre şekillenen kişilerde, dış dünya ile aşırı kaynaşmanın yarattığı huzursuzluk nedeniyle mutsuz hisseder. Bu nedenle kendini tanıyan ve dış dünya ile yaşantıları arasında denge kurabilen kişiler kendilerini daha iyi hisseder.

Sahip olduklarının değerini bilirler. Yaşadıkları anın keyfini çıkarmak için sürekli yenilik arayışında değildirler. Gündelik zevkleri, hobilerinin de tadını çıkarmaya çalışırlar.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız