Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Zehra Erol

Narsistik Kişilik Bozukluğu Zehra Erol e1505897733419 - Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler dünyanın kendi çevresinde döndüğünü sanan kişilerdir. Var olan özelliklerini abartarak anlatırlar ve çevrenin kendisini olumlu görmesi için yoğun çaba harcarlar. Kendilerinin yetenekli, akıllı olduğu bu nedenle de çevresindeki insanların ona özel bir ilgi göstermeleri gerektiğine inanırlar. Bu nedenle iyi şeyleri herkesten çok hak ettiklerine inanırlar.

Bu özel ilgi ve ayrıcalığı çevresindeki kişilerden beklemelerine rağmen, kendileri aynı ilgi ve özeni göstermek konusunda duyarlılığa sahip değillerdir. Bekledikleri ilgi ve ihtimamı alamadıklarında yoğun kızgınlık ve öfke yaşarlar.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler amaçlarına ulaşmak için başkalarını kullanmaktan kaçınmazlar. İnsanların kendilerine has duygu, düşünce ve ihtiyaçları olduğunu kabullenmekte zorlanırlar. Kendi istek ve ihtiyaçlarının yerine getirilmesine odaklıdırlar. Bunların yerine getirilmesi için ısrarcı davranırlar ve karşı tarafın zayıf yanlarını kullanırlar. İstekleri yerine getirlmediğinde ve eleştirildiklerinde öfkelenirler ve saldırgan tepkiler gösterebilirler. Samimi, doğal, içten bir yakın ilişki kurmakta zorlanırlar. Sosyal ilişkilerde mesafeli, kontrollüdürler. İç dünyalarında ise oldukça yalnızdırlar. Karşısındakinin neyi duymak istediğini iyi bilirler. İnsanları etkileme, ilgi çekme konusunda oldukça başarılıdırlar. Bu nedenle başlangıçta ilgi uyandırır ve çekici görünürler. Ancak ilişki ilerledikçe sorumluluklarla ilgili problemler, karşısındaki kişinin ihtiyaçlarını anlamada zorlanması ve eleştiriye duyarlılıkları yakın ilişkilerde yaşadığı problemlerinin çözümünü zorlaştırır. Çocukluk çağındaki yaşantılar bu bozukluğun oluşumunun nedenlerindendir. Psikolojik destek sürecinin merkezinde psikoterapi vardır.

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız