Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Zehra Erol

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Zehra Erol e1506502456462 - Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu denildiğinde; mükemmeliyetçi, düzenli ve ayrıntılara aşırı önem veren kişileri tanımlar. Bu kişilerin diğer özelliklerinden bahsedecek olursak;

-Detaylar, listeler, kurallar, düzen ve programlara aşırı önem verirler. Ayrıntılarla uğraşmaları bir yandan yavaşlamalarına diğer yandan da bütünü görmelerini zorlaştırır.

-Düşünce biçimleri katı ve inatçıdırlar.

-Ahlaki ve etik değerlere aşırı önem verirler.

-Duygularını ifade etmede ciddi düzeyde zorluk yaşarlar, oldukça kontrollüdürler. Bu nedenle duygusal kabız olarak da tanımlanırlar. Bunun sonucu olarak da yakın ilişkilerinde zorluklar yaşamalarına neden olur.

-Yaptığı işi tam yapmak, güvende hissetmek gibi nedenlerden dolayı aşırı kontrol ederler. Kronik şekilde kontrol ile meşgul olan Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu olan kişiler kontrol edemedikleri durumlarda ciddi sıkıntı yaşarlar.

-Çalışkandırlar aile ve arkadaşları ile geçirecekleri zamanı işlerine ayırabilirler. Başladıkları işi tamamlamaya oldukça önem verirler. Ancak aşırı mükemmeliyetçilikleri, ayrıntılarla fazla meşgul olmaları onları iş yapamaz duruma getirebilir ve öfke yaşamalarına neden olabilir.

OKKB oluşumunda diğer kişilik bozukluklarında olduğu gibi erken dönemdeki ebeveyn tutumları ve çevresel faktörlerin etkisinden bahsedebiliriz. Kişilik bozuklukları olan kişiler yaşamlarındaki tekrarlayan zorluklara rağmen psikolojik destek almak konusunda isteksizdirler. Zamanla uyum güçlükleri, ilişki problemleri; iş yaşamları, sosyal yaşam veya ilişkilerine verdiği zarar belirginleştikçe bu sorunlara bağlı depresyon veya anksiyete gibi psikolojik problemleri gelişince yardım alırlar. Kişilik özellikleri üzerinde terapi sürecinde çalışılır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız