Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Obsesif Kompulsif Kişilikler Neden Eksikleri Görmeden Duramaz?

Uzman Psikolog Zehra Erol

Obsesif Kompulsif Kişilikler Neden Eksikleri Görmeden Duramaz Zehra Erol e1506345347178 - Obsesif Kompulsif Kişilikler Neden Eksikleri Görmeden Duramaz

Obsesif kompulsif kişilikler iş veya özel yaşamı kontrol etmek ve mükemmelliğe ulaşmak çabası ile ilgili yoğun uğraş içindedirler. İşleri tam yapabilmenin yolu da olumsuzlukları, eksiklikleri görüp düzeltmek, çevresindekileri de düzeltmesi için yönlendirmektir.

Detaylarla ilgilenmek, küçük sorunları önemsemek, çevresindekilerin yaptıkları işlerdeki eksiklerin farkına varmak kusursuzluğa ulaşma çabasının parçasıdır. Belirledikleri bu ölçütlere uymak için de ellerinden geleni yaparlar, çevresindeki kişilerinde uyması için yoğun çaba harcarlar.

Obsesif kompulsif kişilikler çevresindeki kişilerden beklediği tepkileri alamamaları, kişileri kendi limitlerine göre yönlendirmemeleri; öfkenin ortaya çıkmasına neden olur. Öfkeyi direkt ifade etmek istemezler, kendilerini öfkelendiren olaylarda duygularını görmezden gelebilirler. Fazla kontrollü olması insanların yanında duygularını ortaya koymaktan kaçınmasına sebep olur. Duyguların ifade edilmemesi bir süre sonra basit gündelik konularda durumla uyuşmayan öfkenin ortaya çıkmasına neden olabilir. Obsesif kişilerin diğer kişilerden ayırt edici özelliklerine baktığımızda;

-Günlük yaşamlarında belli rutinleri vardır. Bu rutinleri uygularlar. Rutinlerinin bozulmasından rahatsız olurlar.

-Hayatla ve insanlarla ilgili beklentileri esnek değildir. Bu nedenle de insanlarla ilişkilerde zorluklar yaşarlar.

-Yaptıkları işlerde ister basit olsun ister zor oldukça detaycıdırlar. Kurallar, işin nasıl yapılacağı ile oldukça meşguldürler.

-Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi para kullanma konusunda da aşırı kontrollü davranırlar. Bu nedenle de cimri olarak da tanımlanırlar. Eşyalarını da kolay kolay atmazlar.

-Eyleme geçmeden önce konu ile ilgili uzun uzun düşünürler, emin olmadan harekete geçmek istemezler.

-Eleştirildiklerinde doğru olanı yaptıklarını vurgularlar.

-İnatçıdırlar ve düşüncelerinde katıdırlar. Olayları değerlendirirken iyi-kötü veya doğru-yanlış şeklinde yorumlar.

-Mükemmele ulaşma çabaları nedeniyle işleri tamamlamakta zorlanırlar. Mükemmeliyetçi tutumları yaptıkları işin uzamasına ve ya tamamlanmamasına neden olur.

-Ahlaki kurallar ve etik kurallar konusunda katıdırlar. Aşırı vicdanlıdırlar. Söz verdiklerinde bunu yerine getirmek için ellerinden geleni yaparlar.

-Hata yapmaya karşı duyarlılıkları kendisinden ve çevresinden kuşku duymasına neden olur.

-İş için harcanan zamanın fazlalığı dinlenme için ayrılan zamanın kısalığına neden olmaktadır. Fazla çalışmak yorucu olsa da diğer yandan övünç kaynağıdır. Diğer yandan da Obsesif kişiler görev ve sorumlulukları çok fazla önemsediklerinden dinlenme zamanlarında bile zihinleri iş veya problemlerle meşguldür.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız