Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

OKB ve Terapi

Uzman Psikolog Zehra Erol

OKB ve Terapi Zehra Erol e1506501177955 - OKB ve Terapi
Kişide sıkıntı yaratan, istenmeyen, tekrarlayacı şekilde açığa çıkan düşüncelerdir obsesyonlar. Takıntıları olan kişide aşırı düşünce belirgindir. Düşüncenin içeriğinde kişinin yaşamaktan korktuğu veya rahatsız olduğu durumlarla ilgilidir.

Obsesif düşünceler nelerdir;

-Mikrop, kir veya bulaşma korkusu

-Kendine ve başkalarına zarar verme korkusu

-Cinsel içerikli rahatsız eden düşünce veya görüntüler

-Dinle ilgili takıntılar

-Sevdiği yakınını kaybetmeyle ilgili düşünceler

-Sayı sayma ve düzen takıntıları

Birey endişe duyduğu konularla ilgili rahatsızlığını azaltmak için davranışlar geliştirir. Bu davranışlara kompulsiyon denir.

Kompulsif davranışlar;

-Ocak, kilit kontrolü

-Temizlikle ilgili faaliyetler, tekrar tekrar el yıkama uzun uzun duş alma

-Aşırı dua etme, tövbe etme

-Belli kelimeleri tekrarlama ,sayı sayma

OKB tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte en etkili yöntemlerdir. Terapisinde genelde bilişsel davranışçı terapi kullanılır. Bilişsel terapi yaklaşımından kısaca bahsedersek; obsesyonları olan kişiler endişe duydukları konularla ilgili aşırı zihinsel uğraşları vardır. Korktukları durumun başına gelebileceğine ve bunu bir şekilde önleyebileceklerine inanırlar. Bu inançları nedeniyle de zihinlerinde uğraşı ile durumu engellemeye çalışırlar. Aynı şekilde abartılı sorumluluk duygusu vardır. Başkalarına karşı da yoğun düzeyde hissedebilirler. Örneğin; Bulaşma takıntısı olan kişi dışardan gelen kişilerin evlerine geldiklerinde kiri evlerine bulaştırmaması için çabalar. İnsanları davet etmez, kendisi de kirli olduğunu düşündüğü yerlerden uzak durur. Eğer eve insan gelirse dışardan gelenlerin kirlettiği alanları temizler. Bu durum da zamanla büyür ve yeni kaçınmalar da eklenir. OKB si olan kişiler var olan tehlike durumunu abartılı algılama eğilimindedirler. Yaptıkları işleri de mükemmel yapma çabası içindedirler bu da uyumlarını bozar. Bu nedenle düşünce biçimleri üzerinde çalışmak önemlidir bu noktada bilişsel terapi yaklaşımı OKB’de oldukça önemlidir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız