Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Olumsuz Duygulardan Kaçınmak

Uzman Psikolog Zehra Erol

Olumsuz Duygulardan Kaçınmak Zehra Erol e1507634550887 - Olumsuz Duygulardan Kaçınmak
Olumsuz duygulardan kaçınmak; duygusal problemlerin gelişiminin nedenlerindendir. Üzüntü, acı, kıskançlık gibi duyguların iyi hissettirmediği bir gerçek. Bu duyguların yaşandığı süreçler de kişiyi oldukça zorlar. Olumsuz duygulardan kaçınmanın en önemli nedeni geçmişte yaşanan olumsuz deneyimlerdir. Özellikle erken çocukluk dönemlerinde aile içinde veya ebeveyn çocuk ilişkisinde yaşanan olumsuz yaşantıların bireyde yarattığı duyguların etkisi çok daha yoğun hissedilir.
Bu duygularla başa çıkabilmek çocukluk dönemlerinde çok daha ağır ve zordur. Bu nedenle olumsuz duyguları erken yaşlarda fazlasıyla hisseden kişilerde benzer hisler yaşamamak adına duygusal kaçınmalar gelişebiliyor. (Üzüntü veren bir olaydan bahsetmemek, üzücü bir olayı konuşmamak, vb..) Kaçınmalar anlık rahatlama sağlasa da bireye uzun vadede olumlu etkisi yoktur. Acı, kıskançlık, öfke gibi zorlayıcı duygulardan kaçınmanın olumsuz etkileri vardır.

-Duygular yaşamla etkileşim içinde olduğunuzda açığa çıkar. İnsanlarla iletişim, yeni bir iş, bir amaç için çaba sarfetmek vb.. Doğal olarak bu süreçlerde yaşanılanlar farklı hissiyatlar açığa çıkarır. Duygulardan kaçınmak ister istemez insanlarla etkileşimleri, amaçları sınırlamaktadır.

-Zorlayıcı duygulardan ne kadar kaçınılsa da;yaşamda üzücü, acı veren olaylar karşınıza çıkar. Kaçınmalar; nedeniyle kişinin dolumsuz duyguları yaşama ve yönetme konusundaki güçlükler yaşar. Bu süreç uzun soluklu ve tekrarlayıcı olduğunda kişi bir süre sonra olumsuz duygularından korkar hale gelir.

Aslında negatif diye tanımladığımız duygular bilgilendiricidir. Duyguları tanımak ve kabul etmek yaşanılan olayları daha net görmeyi sağlar. Olaylar olduğu gibi görüldüğünde yaşanan sorunların çözümüne de katkıda bulunur. Zorlayıcı duygularda yaşamın bir parçasıdır. Bu duyguları yaşayabilir hale gelmek ve kabul etmek yönetmeyi de beraberinde getirir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız