Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Psikolojide Aşk

Uzman Psikolog Zehra Erol

Psikolojide Aşk Zehra Erol e1505989656446 - Psikolojide Aşk

Gandi “Aşkın olduğu yerde hayat vardır” demiştir. Aşk kişiyi motive eden, enerjisini arttıran bir duygudur. Psikolojide aşk sadece aşkın ne olduğu, belirtileri yanında patolojik aşk süreçleri üzerinde de durur. Aşk da kızgınlık, sevinç gibi bir duygudur. Duyguların ifade ediliş şekilleri kişilerin bireysel özelliklerine göre farklılaşır. Bu durum aşk içinde geçerlidir:

Aşık olan kişide bir takım değişimler olur.

-Aşk yoğun bir duygudur. Bu nedenle aşık olan kişi heyecanlandığını içinin kıpır kıpır olduğunu ifade eder.

-Yaşam içindeki olumsuzluklar ve kendini rahatsız eden durumlardan uzaklaşır. Yaşam daha olumlu algılanmaya başlar. Odak noktası aşık olunan kişi haline gelir.Yaşamın diğer alanlarına ilgi de azalma olur.

-Yemek yeme, uyku düzeninde, sosyal yaşamında değişimler olur.

-Aşık olunan kişiyle ilgili hayaller kurulur, gelecekle ilgili planlar yapılır.

Psikolojide aşk ;Aşkın nasıl yaşandığı kişinin kendini ve insanları nasıl gördüğü, yaşadıklarını nasıl yorumladığı, duygularını nasıl ifade ettiği, değer yargılarını ve inançlarını içeren psikolojik süreçlerin bütününü içerir. Bu nedenle aşık olan kişilerde bakış açısı, duygularını ifade etme şekli ve davranışsal farklılıklar görülür. Her aşık olan kişi aynı tepkileri verir demek mümkün değildir.

Bu bireysel farklılıkların varlığı ilişkilerin devam etmesi için sadece aşkın yeterli olacağı düşüncesi ile çatışır. ; “Aşk her zorluğun üstesinden gelir, aşık olan kişinin yapamayacağı yoktur, aşık olan kişinin gözü hiçbir şey görmez vb.. gibi” inançları olan kişilerde aşkın yaşanışı sürecinde ve ayrılıklarda ciddi zorluklara neden olur. Bu nedenle aşk söz konusu olduğunda sadece duygunun varlığı süreci yönetmeye yetmemektedir. Aşık olan kişinin nasıl biri olduğu, duygularını nasıl ifade ettiği, ilişkilerini nasıl yaşadığı, yakın ilişkilerde sınırları, sorun çözme yöntemleri önemlidir. Sadece aşık olanın değil sevilenin de bireysel özellikleri ilişkinin şekillenmesinde oldukça önemlidir. Sevilen kişinin de nasıl biri olduğu, duygularını nasıl gösterdiği, yaşam biçimi, sorunlara yaklaşım biçimi de aynı şekilde değer taşır. Bu özellikler aşkın var olduğu ilişkinin nasıl yaşanacağına dair temel öneme sahip bilgi kaynaklarıdır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız