Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Psikolojik Destek İçin Psikoterapist Arayışı

Uzman Psikolog Zehra Erol

Psikolojik Destek İçin Psikoterapist Arayışı Zehra Erol e1507463223471 - Psikolojik Destek İçin Psikoterapist Arayışı

Psikolojik destek için psikoterapist arayışı sürecinde terapistin uzmanlık alanı, eğitimi, deneyimi dikkat edilmesi gerekli konulardır. Psikolojik destek sürecinin her birey için farklı nedenleri vardır. Kayıplar, kaygı problemleri, ilişki problemleri, bağlanma sorunları, ayrılık kaygısı, depresyon vb..

Kişi doğal olarak önce kendi çabası ile içinde bulunduğu durumdan çıkamaya yönelmekte, bunu sağlayamadığında profesyonel desteğe yönelmektedir. Toplumsal ön yargılar nedeniyle psikolojik desteğe ihtiyacım var demek çok da kolay olmamaktadır.

Bunun en önemli nedenlerinden biri damgalanma ile ilgili endişelerdir.

-Psikolojik yardım konusundaki “sorunlu, zayıf, güçsüz gibi” toplumsal damgalanmalar vardır. Bu nedenle psikolojik destek almaktan kaçınanların sayısı da az değildir.

-Toplumsal damgalamalar yanında kişinin kendisi de etiketlemeler yapabilmektedir. Yardım almayı güçsüzlük, sorunlu birey gibi değerlendirebilmektedir.

Psikolojik destek konusunda karara vardıktan sonra en önemli konulardan bir diğeri de kimden yardım alınacağıdır. Bu anlamda psikolojik destek alınacak konuya göre seçenekler mevcuttur. Kişinin yaşadığı durum depresyon, kaygı bozukluğu vb.. kişinin günlük yaşamını etkileyen psikiyatrik bir rahatsızlık durumuna dönüşmüşse ilaç tedavisi ve psikoterapi desteği gerekir. Psikiyatrist ve psikologların birlikte götürdüğü psikolojik destek süreci oldukça faydalı olur.

Psikiyatristler; tıp fakültesi mezunu olup, psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde genellikle ilaç tedavisi uygularlar. Psikoterapi eğitimlerine katılıp, sertifika aldıkları alanda psikoterapist olarak çalışanlarda vardır.

Klinik psikologlar; Psikoloji mezunu olup, klinik psikoloji alanında lisansüstü eğitimini tamamlayan, uygulamalı olarak uzun süre kliniklerde çalışmış psikoterapistlerdir. Lisansüstü eğitim yanında farklı terapi yaklaşımları konusunda uzun soluklu eğitimleri mevcuttur.

Sorun alanı kişilik gelişimi, davranış bozuklukları, ilişki sorunları, aile içi ilişkiler, özgüven, özsaygı, iş yerinde stres, stresi kontrol edebilme, evlilik öncesi danışmanlık, bağlanma problemleri, kişisel gelişim, iletişim sorunları ile ilgili konularda psikoterapi sürecinden yararlanılır. Sorun alanına terapi şekilleri de değişmektedir. Bireysel terapi, aile terapisi, evlilik terapisi, grup terapisi.

Psikoterapi süreci yaşanan sorunlar, stres yaşantıları sonucunda yaşam içindeki dengesi bozulan kişinin problemlerine daha yapıcı çözüm yolları geliştirmek ve iyi olmasını sağlamaya yönelik, psikoterapist ile danışanın odaklanmış bir şekilde danışanın sorunlarını birlikte çalıştığı bir süreçtir. Psikoterapi sürecinde danışan kendi ve yaşadıkları ile ilgili farkındalık geliştirir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız