Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Psikolojik Testler

Uzman Psikolog Zehra Erol

Psikolojik Testler Zehra Erol e1506423223825 - Psikolojik Testler
Bireylerin yetenek, beceri, zeka, başarı ve kişilik gibi özelliklerinin ölçülmesine yönelik psikolojik testler geliştirilmiştir. Psikolojik testler kişiyle yapılan görüşmeden elde edilen verilerle birlikte kullanıldığında psikolojik değerlendirme için daha faydalıdır.

Beceri testleri;

Beceri testleri belli bir konuya yatkınlığı, öğrenmeye yönelik potansiyeli ölçen yetenek testleri ve bireyin genel potansiyelini ölçen zeka testlerinden oluşur.

Zekanın Ölçülmesi;

Zeka testleri genel potansiyeli değerlendiren bilişsel becerilerin ölçüldüğü testlerdir. 6-16 yaş arası çocukların zihinsel yeteneklerini ölçmek için Wechler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R) uygulanmaktadır. 16 yaş ve üzeri bireylerin zihinsel yeteneklerini ölçmek için Yetişkinler için Wechler Zeka Ölçeği uygulanmaktadır (WAIS-III).

Kişilik testleri;

Kişinin bireysel özelliklerini kişisel ve toplumsal uyumunu, psikolojik problemlerini ölçmek ve davranışlarını değerlendirmek amaçlı kullanılan testlerdir. Kişilik testleri bireyin psikolojik problemlerini değerlendirmek için de kullanılmaktadır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız