Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Psikolojinin Farklı Alanları

Uzman Psikolog Zehra Erol
Psikolojinin Farklı Alanları Zehra Erol e1507476843348 - Psikolojinin Farklı Alanları
Psikoloji insan zihni ve davranışları ile ilgilenen bilimdir. Bireyin bulunduğu çevreyle etkileşimi sonucunda açığa çıkan duygu, düşünce ve davranışlarının kişi ve toplum üzerindeki etkilerini araştırır. Bu düşünce ve davranışların kişinin yaşamını nasıl etkilediği üzerinde kafa yorar. Kişinin yaşadığı çevreye uyumu, kişilerarası ilişkileri, iş yerinde yaşadığı sorunlar, yaşamı algılayışı, nasıl düşündüğü ve davrandığı vb.. insanın psikolojisini ilgilendiren her konu psikolojinin alanıdır.

Psikolojinin farklı alanları vardır. Deneysel psikoloji, sosyal psikoloji, endüstriyel psikoloji, biyolojik psikoloji, eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi, klinik psikolojisi, kişilik psikolojisi, danışmanlık psikolojisi gibi. Daha çok birbiriyle karıştırılan üç farklı alandan kısaca bahsetmekte fayda var.

Gelişim psikolojisi; İnsanın doğumuyla başlayan yaşlılığa kadar uzanan süreçte, bireyin duygusal, bilişsel, fiziksel, sosyal gelişimi üzerinde odaklanmaktadır.

Kişilik psikolojisi; Bireyin kendine has özelliklerini içeren düşünce, duygu ve davranışları ile ilgilenir.

Klinik Psikoloji; Depresyon, madde bağımlılığı, evlilik çatışmaları vb.. gibi problemlerin tanı ve tedavisine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Klinik psikologlar dört yıllık psikoloji eğitimi sonrasında, yüksek lisansını tamamlamış, kliniklerde pratik çalışmalar yapmış uzmanlardır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız