Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Stressiz Yaşamak Mümkün mü?

Uzman Psikolog Zehra Erol

Stressiz Yaşamak Mümkün mü Zehra Erol e1506413578273 - Stressiz Yaşamak Mümkün mü?

Stressiz yaşamak mümkün değildir, Stres yaşamın parçasıdır. Ancak stresli durumları yönetmeyi geliştirerek yaşamınızın kalitesini arttırmak mümkün. Stresi yönetebilmek iyi hissetmemize neden olur, özgüven duygusunu arttırır, bizi üretken kılar. En önemlisi direncimizi arttırır, gelişmemizi sağlar.

Olayların yarattığı stres kişiler için farklı olabilir. Herkes stresi aynı şekilde yaşamaz. Aynı olaylara farklı kişiler farklı tepkiler gösterebilir. Bu farklılık bireysel özellikler, kültürün etkisi, olayın nasıl yaşandığı ile de ilişkilidir.

Örneğin; boşanmanın kişi üzerindeki etkisi eşi ile yaşadığı deneyimler, bireysel özellikleri ve içinde bulunduğu kültürün özelliklerine göre değişmektedir. Yaşam içindeki zorlayıcı değişimlerin strese neden olduğunu çoğumuz biliriz. Ancak evlilik, çocuk sahibi olmak, yeni bir işe başlamak, tatile çıkmak gibi olumlu değerlendirdiğimiz yaşantılarda strese neden olabilmektedir.

Stresin yarattığı gerginlik kadar; hazımsızlık, baş ağrısı, ense de sırtta ağrı gibi fiziksel belirtiler de yaşanılan gerilimin farkına varılmasını sağlar. Uykusuzluk, olumsuz düşünceler, kaygı, tahammülsüzlük de bir şeylerin ters gittiği konusunda bize mesaj verir. Bazı durumlarda insanlarla yaşanan olaylara çok fazla meşgul olduğumuzdan stres belirtilerini fark edemeyebiliriz. İş yerinde tamamlanması gereken proje, annenizin hastalığı süresince ona verilecek bakım ile aşırı meşgul olma yaşanan stresin anlaşılmasını zorlaştırır. Zamanla oluşan hatta bazen yıllar içinde gelişen bitkinlik, unutkanlık, üretkenlik de azalma ve yaşamdan alınan zevkin azalması yaşanan stresin göstergesidir.

Değişen yaşam koşulları, ekonomik zorluklar, trafik uzun çalışma saatleri strese neden olduğu hepimizin bildiği bir gerçeklik. Bununla birlikte gündelik yaşamda stres yaşamadığımız zamanlarda mevcut. Stressiz yaşamak hedefi yerine; yaşam biçiminizi gözlemlemek; zamanı iyi yönetebilmek, öncelikleri belirlemek, olaylara bakış açınızı anlamak, sorun çözme becerileri geliştirmek stresli durumlarla baş edebilmek adına amaçlanabilir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız