Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Travma ve Psikolojik Destek

Uzman Psikolog Zehra Erol

Travma ve Psikolojik Destek Zehra Erol e1507537718200 - Travma ve Psikolojik Destek
Travma, deprem, cinsel istismar, aile içi şiddet, sevilen kişinin kaybı, aşağılanma, işkence gibi bireyin fiziksel ve psikolojik varlığını tehdit eden olaya verilen duygusal tepkilerdir. Travma yaşantıları kişinin duygu ve düşüncelerini olumsuz şekilde etkiler. Bireyin ruhsal dengesini bozar. Travmatik yaşantılar sonrasında aşağıdaki belirtilerin birçoğunu birlikte yaşıyorsanız psikolojik destek gerekir.

-Yaşanan travmatik olay sonrasında korkutucu, sıkıntı verici olaylar tekrar tekrar aklınıza gelerek size rahatsızlık veriyorsa. Bu düşüncelerden zihninizi uzaklaştırmak istemenize rağmen bunu yapamıyorsanız.

-Yaşanan olayın zihni fazla meşgul etmesi nedeniyle unutkanlık ve dikkatini yapılan işe yoğunlaştırma güçlüğü.

-Rahatsızlık veren düşünceler yüzünden günlük işlerinizi yapmakta zorlanıyorsanız.

-Anlık, çok kısa süreli de olsa zaman zaman yaşadığınız olayları aniden beklenmedik şekilde sanki yeniden yaşıyormuş gibi hissediyorsanız.

-Uykuya dalma güçlüğü, yaşanan olaylarla ilgili kabuslar görmek.

-Yaşanan olayları hatırlatan durumlarda sıkıntı veya rahatsızlık açığa çıkabilir. Birinin söylediği söz, ses, görüntü ya da nesneler hatırlatıcı olabilir.

-Yaşanan olayı hatırlatacak ortamlar kişide sıkıntı, keder, kaygı, korku yada benzeri rahatsızlık verici duygulara neden olduğu içim bu ortamlardan uzak durması veya kaçınması.

-Yaşama duyulan ilgi kaybı. Kişinin yapmaktan hoşlandığı faaliyetlerden tad alamaması. Örneğin; Sinemaya gitme, spor yapma, televizyon seyretme vb..uğraşlardan uzaklaşma.

-Sosyal yaşamdan ve insanlardan uzaklaşma. Kişi yaşadıklarının bunu yaşamamış kişiler tarafından anlaşılamayacağı düşüncesi ile insanlardan uzaklaşabilir ve içe çekilebilir.

-Geleceğe yönelik karamsarlık.

-Duygularda donuklaşma. Kişi öfke, üzüntü, sevinç gibi duyguları hissedilmesinde azalma gözlenebilir.

-Çabuk sinirlenme, tahammülün azalması ve öfke kontrol güçlüğü.

-Kederli, üzüntülü, sıkıntılı, karamsar, çaresiz hissetme hali, kendini suçlama. Yorgun bitkin hissetme ve gündelik işleri yapmakta zorlanma.

-İştahta azalma, kilo kaybı, cinsel istekte azalma görülebilir.

Yaşanan üzücü, rahatsız edici kişinin yaşamını derinden etkileyen olaylar sonrasında yukarıdaki belirtilerin bir çoğu görülebilir. Ancak bu belirtiler bazı kişilerde bir süre sonra azalır, bazı kişilerde ise uzun sürer. Bunun nedeni yaşanan olayın nasıl olduğu, kişinin geçmiş deneyimleri, bireyin özellikleri ile de bağlantılıdır. Yukarıda ki belirtilerin birçoğu kişide mevcutsa belirtiler uzun süredir devam ediyorsa psikolojik desteğe ihtiyaç var demektir.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız