Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yakın İlişkilerde Sorunlar ve Farklı Bakış Açıları

Uzman Psikolog Zehra Erol

Yakın İlişkilerde Sorunlar ve Farklı Bakış Açıları Zehra Erol e1507708989697 - Yakın İlişkilerde Sorunlar ve Farklı Bakış Açıları
Yakın ilişkilerde sorunlar yaşadığınızda günlük yaşama adapte olmak çok da kolay değil. Ne yapacağınızı, nasıl tepki vereceğinizi bilemediğiniz anlar oluyor. Zihin karışıyor, endişe, tedirginlik, huzursuzluk artıyor. Sanki doğru bir hareket yapsanız her şey düzelecek ama o doğru hamlenin ne olduğunu bilmiyorsunuz. İçte huzursuzluk olduğunda problemlerin çözümü uzadığında zaman da geçmiyormuş gibi hissedilir. Zaman algısı farklılaşır.

Olağan iletişimler uzamış, gün bitmeyecek gibi gelir. Yakın ilişkilerde sorunlar duygusal olarak yüksek etkiye sahip olduğundan kişinin dengesini bozabilir, kafa karışıklığına neden olur. İlişkide yaşanan problemlerin çözümünü çoklu boyutları ile ele almak mümkün.

Çözüm denildiğinde aklınıza ne geliyor? Kısaca bir problemin sonucuna ulaşırken uygulanan yöntemler diyebiliriz. Çözümde aslında önemli olan süreç içinde yapılan uygulamalardır. İlişkilerde de yapılan eylemler, söylenen sözler anlaşılmaya çalışıldığında gelişme sağlanır. İlişkilerde sorunların çözümü için birlikte çalışıldığında, yöntemler konusunda da uzlaşmaya varıldığında ilerleme kaydedilir. Tek başına çözüm arayışındaysanız bu noktada ancak ilişkinin sizin üzerinizde oluşturduğu “duygusal karmaşanın” etkilerini çalışabilirsiniz. Yaşanan durumun sizi zorlayan yanları ile başa çıkmaya çalışırsınız. Elbette ki kişisel olarak da önemli ilerlemeler kaydedersiniz. Ancak özellikle uzun soluklu ilişkilerde veya tekrarlayan kısa süreli ilişki problemlerinde olayın neden olduğu duygusal reaksiyonlar o kadar yoğundur ki kendinizi bir sarmalın içinde hissedebilirsiniz. Olayın içinden çıkılmasını zorlaştıran nedenlerden biri doğru davranmak veya karşı tarafın doğru davranması için çaba harcamak konusunda ısrar ve arayış. Bu yaklaşım biçimi baskı ve gerilimin artmasına neden olmaktadır. Kişilerin deneyimlediklerinin oluşturduğu gerçekler farklılaştığında tek bir doğruda uzlaşmak zorlaşıyor. Kişinin kendine ve çevresine zarar veren uyum sorunlarını çözmeyi görev edinmek sorunlar yaşanan ilişkide dengenin daha da bozulmasına neden oluyor. Kişinin uyumu bozan davranışları ile başa çıkabilmesi için kendisinin sorumluluk almasını da zorlaştırıyor. Böyle bir döngünün içinde kararlar alırken karşınızdaki kişiyle aşırı zihinsel uğraş yerine “kendini tanıyor” olmak kişinin soluk almasına sebep olur. Kendini tanıyan kişiler duygularını önemserler. Güvende hissedecekleri, saygı barındıran ilişkileri sürdürmek için çaba sarfederler. İlişkilerinde sorunlar yaşadıklarında çiftler birlikte çözüm arayışına girer.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız