Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yakın İlişkileri Sürdürebilmek

Uzman Psikolog Zehra Erol

Yakın İlişkileri Sürdürebilmek Zehra Erol e1508150144572 - Yakın İlişkileri Sürdürebilmek
Yakın ilişkileri sürdürebilmek sizin için zaman zaman oldukça zorlayıcı mı oluyor? Kendinizi sürekli sorgulayıp nelerin yanlış, neleri doğru yaptığınızı anlamaya çalışıyor, ama sonuca ulaşamıyor musunuz? Aslında güvenli, sürdürülebilir ilişkilerde eşlerden her ikisi de belli oranda aşağıdaki yeteneklere sahiptir. Bu özelliklerini ilişkilerin zorlayıcı süreçlerinde geliştirerek ilerlerler.

-Sürdürülebilir ilişkilerde eşler kendilerine güvenmelerinin yanında, güven verici davranışlar sergilerler. Bireylerin kendilerine güveni ilişkilerde önemlidir. Bunun yanında partnerlerine de tutum ve davranışları ile güvenilir olduklarını hissettirir ve gösterirler. Çatışma sırasında kendine güvenen, dürüst, geleceğe umutla bakan, iyimser yaklaşımları vardır.

-Eşlerin birbirleri ile paylaşımları dışında kendi sosyal çevreleriyle de anlamlı ilişkileri vardır. Arkadaş ilişkileri, kendi aileleri ile ilişkileri, iş yaşamında da kendilerine özel alanları vardır.

-Stresli durumlarla baş edebilmek için bireysel olarak çaba sarfederler. Stresli yaşam olaylarında birbirlerine destek olurlar.

-Günlük yaşamda, yakın ilişki diyaloglarında duyguları farklı yoğunlukta açığa çıkmasına neden olan durumlar olabilir. Duyguların yoğunluğu arttıkça dengelemek zorlaşır. Ancak duyguları dengeleyebilmek ilişkilerde yükselen tansiyonun düşmesini sağlar.

-Geleceğe ait uyumlu beklentiler oluşturabilmek. İlişkide çiftler gelecekle ilgili ortak hedefler oluştururken birbirlerini dinleyebilmeli. Kendi görüşlerini kabul etmek için karşı tarafı zorlamak yerine birbirlerini anlamaya çalışmalılar.

Partneriniz de sizin yaşamınızı anlayabilmeli, anlamak tek taraflı değildir!

-Çiftlerin birbirlerinin duygularını kavrayabilmesi de ilişkide uyumu sağlar. Özellikle sözsüz tepkilerin ilişkilere etkisi oldukça fazladır. Sevginin zaman zaman sözel, zaman zaman da sözsüz tepkilerle ifadesi ilişkinin ve bireylerin gelişimine katkıda bulunur. Yine duyguların en yoğun olduğu çatışma durumlarında kendini açıkça ve samimiyetle ifade etmek önemlidir.

İlişkinin sürdürülebilirliği açısından; belki de en önemli etken de kişinin kendisiyle ilişkisidir. Özsaygısı yüksek olan kişi öncelikle kendi tutum ve davranışlarından memnun olduğu için huzurludur. İlişkilerde çatışma sırasında sakin kalabilir. Eşini dinlemek, anlamak için çaba gösterir. Her iki tarafında özsaygısının yüksek olması, ilişkide işbirliğini artırır ve yüksek ilişki tatminini de beraberinde getirir.

Son olarak da ilişki sürdürebilmek tek taraflı bir süreç değildir. Her iki tarafında sorumluluk alması ve çaba göstermesi ile mümkündür.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız