Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yalnızlığın Hissettirdikleri

Uzman Psikolog Zehra Erol

Yalnızlığın Hissettirdikleri Zehra Erol e1506001504333 - Yalnızlığın Hissettirdikleri

Yalnızlık herkesin zaman zaman deneyimlediği bir süreçtir. Yalnızlığı anlatmakta, anlamak da çok kolay değildir. Benzer ailevi problemler yaşayan iki kişiden biri yalnız büyüdüğünü söylerken diğeri yalnızlık hissetmediğini söyleyebilir. Herkesin yalnızlığı kendine özeldir ve yalnızlık sürecinin nasıl yaşanacağı birçok faktöre bağlıdır. Kişilik özellikleri, yetiştirilme tarzları, tetikleyici olaylar vb..Yalnızlığın hissettirdikleri söz konusu olduğunda; kişide uyandırdığı rahatsız edici duygulardan da bahsederiz

Duygularımız çevremizdeki insanlarla ilişkilerimizin bizim üzerimizdeki etkisini yansıtır. Duygularımızın ifadesi bedenimize de yansır. Ses tonumuz, duruşumuz, yüz ifademiz, mimiklerimizle ne hissettiğimizi dışarı yansıtırız. Yaşadığımız duygunun üzerimizdeki etkisiyle belli davranışlarda bulunuruz.

Yalnızlık içinde farklı duyguları barındıran zorlayıcı bir süreçtir. Yalnızlığın hissettirdikleri;

—Böyle bir durumda kişi kendisini çevreden yalıtılmış ve üzgün hissederler.

Yalnızlığı derinden hisseden bir birey kendi yalnızlığını; “Beni anlamayan insanlarla birlikte olmak en büyük üzüntü kaynağım” diyerek tarif etmektedir. Ailesinin kendisini anlamadığını onları kendisine yabancı hissettiğini ve üzüntüsünü dile getirmektedir. Böyle bir durumda kişi kendini bir ailesi yada bir grubun parçası olarak hissetmez. Duygularını anlayan, paylaşan kimse yoktur. Bu da yakınındaki insanlardan uzaklaşmasına neden olur.

–Yalnızlık kişiye acı hissettirir; Özellikle yakın ilişkilerdeki ayrılıklardan sonra yalnızlık daha yoğun hissedilir. Ayrılık sonrası acı çektiğini kendini yalnız hissettiğini, hatta bu duygularını paylaşmanın kendisini daha da acıttığını söyleyen kişi sayısı oldukça fazladır. Bu o acı sanki hiç geçmeyecek gibi gelir

–Hiçlik; Sevilen birinin kaybında, sosyal ilişkiler doyurucu olmadığında, insanlarla paylaşımlarda azaldığında kişi kendini değersiz ve boş hissedebilir. Var olan her şey önemini yitirir, kendini ve dünyayı önemsiz olarak algılar.

–Kaybolmuş gibi hissetmek; Yalnızlık kişin yaşamı anlamsız görmesine de neden olabilir. Gün içinde yaptığı rutinleri devam ettirse de zevk almaz. Bu duygu karmaşasından çıkış yok gibidir.

–Çaresizlik; Yalnızlığı azaltmak için gösterilen çaba yalnızlık hissini azaltmayınca çaresizlik de hissedilir. Özellikle sorunlar karşısında çözüm olmasa da aynı davranışı tekrar tekrar yapıyor olmak çaresizlik duygusunu tetikler.

-Yabancılaşma; Bulunduğumuz ortama uyum sağlamak ilişkilerde paylaşımları arttırır ve tepkilerimizde dengeli olmamıza neden olur. Kendisini bulunduğu ortama ait hissetmeyen kişilerde yabancılaşma duygusu ortaya çıkar. O ortamda bulunmanın verdiği rahatsızlığı da aynı ortama girmeyerek başa çıkmaya çalışır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız