Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yaşamdan Zevk Almakta Zorlanan Kişiler

Uzman Psikolog Zehra Erol

Yaşamdan Zevk Almakta Zorlanan Kişiler Zehra Erol e1506951806981 - Yaşamdan Zevk Almakta Zorlanan Kişiler

Bazı kişilerden “her şey benim başıma geliyor”, “bir uğursuzluk var ama ne?”, “sanki başımın üstünde kara bir bulut var” gibi cümleleri sıklıkla duyarız. Bu kişiler yaşam içindeki olumsuzluklarla başa çıkmakta zorlanırlar. Sahip oldukları şeylerde bir süre sonra anlamını yitirir.

Kendi içlerinde bir şeylerin ters gittiğini söylerler ancak ne olduğunu anlayamazlar. İnsanlardan gelen tepkilere duyarlıdırlar. Arkadaşları ekonomi iyi değil sen en iyisi yurtdışına çık dediklerinde çabucak etkilenirler.

Başka biri aynı konuyla ilgili farklı bir yorum da bulunduğunda buda bu kişilerin dikkate alınması gereken bir durumdur. Arayışları dış dünyadadır. Hedefler koyarak mutlu olmaya çalışırlar. Ancak hedefledikleri şeye ulaştıklarında bir süre sonra sıkılır ve yeni bir arayış içine girerler. Duygularını yoğun yaşarlar. Gerçek anlamda yaşamdan zevk almayı kendi istediklerini yapmayı öğrenmezler. Duygusal anlamda olgun olmayan kişinin yaşamdan zevk alması mümkün olmuyor. Çevresindeki kişilere kendini beğendirmek temel hedef olduğunda kendini beğenmeme ve mutsuzluk açığa çıkıyor. Dış faktörlerden kolay etkilenme, duyguların farkına varamama sorunların çözümünü de gittikçe zorlaştırıyor. Sosyal onaya aşırı duyarlılık nedeniyle takdir edildiği, beğenildiği ortamlardan kolayca etkilenirler. Kendini ve çevresindekileri rahatsız eden davranışları ile yüzleşmekten kaçınırlar. Bu davranışlardan bahsedildiğinde karşı tarafı suçlayıcı reaksiyonlar gösterirler. Sorunlarının kendi kişilik özellikleri ile bağlantılı olduğunu görmek istemezler. Bu davranışlarının altında yoğun bir korku vardır. Kaygıyla hareket ederler. Anlaşılamamak, sevdiklerini kaybetmek, terk edilmek, kendi yada sevdiği insanların zarar görmesi gibi kaygıları nedeniyle sorunlara verdikleri tepkiler ve çözüm bulmak bu kişiler için oldukça zordur. Duygu ve dürtü kontrolü yapmakta güçlük çekerler. Bu nedenle yaşamda anlık mutlulukları, uzun süreli mutluluğa ve huzura dönüşmez.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız