Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Yeni Yıl Yeni Umutlar

Uzman Psikolog Zehra Erol

Yeni Yıl Yeni Umutlar Zehra Erol e1506426254432 - Yeni Yıl Yeni Umutlar
Yeni bir yıl bu güne kadar olması beklenen, gerçekleştirilemeyen hedefler için umut içerir. Sıkıntılı, üzüntülü zamanların telafi edileceği yeni bir başlangıç olarak görülür. Arka arkaya stresli günler yaşayan kişiler de bunların geride bırakıldığı tekrarlanmayacağına dair beklenti oluşur. Bekar bir kişi için evlenmek, çocuk sahibi olamayan bir çift için çocuk sahibi olmak, işinden memnun olmayan biri için yeni bir iş imkanı çıkması olasılığını içerdiği için heyecan vericidir.

Bireyin potansiyellerini ortaya koyması için oldukça güzel bir dönemdir. Yeni yılın gelişiyle birlikte tasarlanan ama gerçekleştirilmeyen amaçlar tekrar hatırlanır ve kararlar alınır.

-Kendine zaman ayırmak

-Diyet yapmak

-Spora başlamak veya düzenli spor yapmak

-Sevdiğiniz kişilere/yakınlara zaman ayırmak

-Sigarayı bırakmak bu hedeflerden bazılarıdır.

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte birey geçmiş yaşadıklarını değerlendirir, ihtiyaç duyduğu şeyleri anlamaya çalışır. Deneyimlerden faydalanmak alınan kararları hayata geçirmek için yeni yıl fırsat olarak görülür ve kişiyi motive eder. Bu olumlu süreçten olduğunca yararlanmak için; uygulanabilir hedefler oluşturmak ve tasarlanan eylemleri birden bire yapmaya çalışmak yerine zamana yaymaya çalışmak faydalıdır. İşler beklendiği gibi gitmediğinde kararlı davranmak yeni yılla başlayan motivasyonun etkin şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

 

Uzman Psikolog Zehra Erol

www.zehraerol.com

Yazılı olarak izin alınmadan alıntı yapılamaz.

Uzman Psikolog Zehra Erol’un diğer makaleleri için lütfen tıklayınız