Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aile İçi Şiddet

aileiçişiddetevliliğisürdürmekzorundaysanız e1446711739142 - Aile İçi Şiddet

Aile içi şiddet, ailenin bir üyesinin ailenin diğer üyelerine karşı gösterdiği her türlü saldırgan davranıştır. Aile içi şiddet yalnız kaba kuvvet kullanılmasını ifade eden bir kavram değildir. Kişiyi isteği dışında belli bir biçimde davranmaya zorlayan her türlü tutum ve davranış aile içi şiddet içinde değerlendirilmelidir.

Sanıldığından çok daha yaygın olan aile içi şiddet, insanların ruh sağlığını olumsuz etkileyen bir etmendir. Çocukluk yıllarında şiddete maruz kalan çocuklar erişkin yaşamlarında bir çok ruhsal sorun yaşamaktadırlar.

EVLİLİĞİ SÜRDÜRMEK ZORUNDAYSANIZ
Prof. Dr. Erol Özmen

Aile içi şiddete maruz kalmasına karşın yine de birçok kişinin evliliğini sürdürdüğü görülmektedir. Çocukların büyümesini bekleme, ekonomik gücün olmayışı, toplumsal desteğe sahip olmayış ve boşanırsa karşılaşacağı güçlüklerle baş edemeyeceğini düşünme gibi nedenlerle evliliğin sürdürülmek zorunda kalındığı sık görülmektedir. Bu durumda şiddete maruz kalanın kendisini ve çocuklarını korumaya çalışmaktan başka yapabileceği bir şey yoktur. Alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaşadıklarınızı güvendiğiniz insanlarla paylaşın. Eşinizin üzerinde etkili olabilecek bir tanıdık ya da akrabadan yardım isteyin.
  • Her ikinizin de sakin olduğu dönemde konuyu eşinizle konuşmayı deneyin. Bu konuşmada hiç bir şekilde suçlayıcı olmayın, haklı olduğunuzu kabul etmeye zorlamadan yaşadığınız duyguları söyleyin. Onun duygularını, onu saldırganlaştıran özellikleri anlamaya çalışın. Hemen her şeyin değişeceği beklentisine girmeden yalnız birbirinizi anlamaya çalışmak amacıyla birbirinizden beklentilerinizi ifade edin.

Yazının devamını okumak için lütfen TIKLAYINIZ.