Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Baba, Baba Olma, Babalık

babababalık - Baba & Babalık

Baba olmak ve babalık ile ilgili kısa ve öz bilgi

  • Çocuk sahibi olmak dendiğinde sıklıkla akla önce anneler ya da annelik gelir. Oysa baba ve babalık da hem baba için hem çocuk için çok önem taşır. Bir çocuğun sağlıklı yetişmesinde hem annenin hem babanın rolü vardır.
  • Babanın aile içindeki en önemli görevi koruyuculuktur. Babanın varlığı çocuğun kendisini güven içinde hissetmesini sağlar.
  • Babanın çocuğu ile birlikte vakit geçirmesi, onunla ilgilenmesi, iletişim kurması, sevgisini açıkça göstermesi ve söylemesi çocuğun psikososyal gelişiminde çok önemli yer tutar. Şımarmasın diye çocuğa sevginin gösterilmediği geleneksel yaklaşım yanlış ve terk edilmesi gereken bir anlayıştır.
  • Ülkemizde en yaygın görülen sert, otoriter ve sevgisini belli etmeyen babalık anlayışı yavaş yavaş değişme eğilimi göstermeye başlamıştır.
  • Çocuk olduktan sonra karı koca arasındaki ilişki farklılaşmaktadır. Anne ve babanın çocuk yetiştirme konusuna bakış açılarının farklı olması daha önce yaşanmayan çatışmaların yaşanmasına neden olabilmektedir.
  • Çocuğun doğumundan sonra kadınların eşlerine olan ilgisi doğal olarak eskisinden farklılaşmaktadır. Bu durum bazı babalarda ihmal edildiği duygusu yaratabilmektedir.
  • Ülkemizde sık görülen konulardan birisi de kadınların eşlerinden alamadığı duygusal gereksinimlerini özellikle erkek çocuklarından karşılamaya çalışmalarıdır. Sık yaşanan gelin kaynana çatışmasının en önemli nedenlerinden birisi de budur.
  • Baba olmanın getireceği sorumlulukları gözlerinde çok büyüten erkelerin bazıları evlenmekten ya da çocuk sahibi olmaktan kaçınabilir.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı
Güncelleme: 31.07.2019

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54