Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon yalnız benim başıma mı geldi ?

Depresyon yalnız benim başıma mı geldi e1473796646272 - Bunlar yalnız benim mi başıma geldi ?

Birçok hasta yaşadıklarının yalnız kendi başına geldiğini düşünür. Kendi kendine ‘neden ben’, ‘yalnız benim başıma mı geldi’ gibi sorular sorar ve kendini kadersiz olarak niteler. Oysa depresyon toplumda çok yaygın görülen hastalıklardan birisidir. Her insan belli koşullar oluştuğunda depresyona girebilir.

Birçok insan kendisi depresyona yakalanana kadar diğer insanların yaşadıkları depresyonu gerektiği biçimde göremez. Sıradan, gelip geçici ve gezmeyle tozmayla geçiverecek bir üzüntü olarak düşünür. Oysa rahatsızlık haline gelen depresyon herkesin zaman zaman yaşadığı üzüntü halinden farklı bir durumdur.

Bu sorunun akla gelmesinin nedenlerinden birisi de hak etmediğini düşündüğü şeylerin başına geldiği hisleridir. Yaşamı boyunca iyi insan olma çabası içinde olmasına karşın başına gelenlere anlam veremez. Hastalanmayı sanki bir çeşit ceza ya da cezalandırma gibi algılar.

Erişkin yaşta olan kişilerin yaklaşık % 10’unda ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından tedavi gerektiren depresyon görülmektedir.

Hatırlatmakta yarar var: “Belli koşullar oluştuğunda her insan depresyona girebilir.”

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54