Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon iyileştikten sonra tekrarlar mı ?

depresyon iyilestikten sonra tekrarlar mi tekrarlarsa yineleyici - Depresyon İyileştikten Sonra Tekrarlar mı ?

Depresyon uygun biçimde tedavi edildiğinde çoğu zaman tam iyileşme ile sonlanır. Fakat çok az sayıda olsa da bazı hastalarda tam iyileşme hiç ortaya çıkmaz ve yakınmalar azalmakla birlikte yıllarca sürebilir.

Depresyon iyileştikten sonra bazı kişilerde aylar ya da yıllar sonra tekrar ortaya çıkabilmektedir. Doktorların önerilerine uygun olacak biçimde uzun süreli ilaç kullananlarda yineleme oranı çok azalmaktadır. Depresyon tedavisi erken sonlandırıldığında (bazı hastalar iyileştiklerini düşünerek bir kaç ay içinde ilaçlarını bırakabilmektedir) depresyonun yineleme olasılığı çok artmaktadır.

Depresyonun yinelemesini ya da tekrarlamasını azaltabilecek girişimlerden birisi de depresyon yaşayan kişinin dünyaya, yaşama ve kendine bakış açısını değiştirmesidir. Fakat bu bakış açısını değiştirmek çoğu zaman profesyonel bir yardım (terapi) gerektirir. Depresyon yaşamaya yatkın kişilik özelliklerine sahip olanlar için bu durum daha fazla önem taşır.

Depresyonun tekrar ortaya çıkması ile ilgili önemli konulardan birisi de belirtilerin erkenden farkına varmaktır. Tedavi ne kadar erken yeniden düzenlenirse sonuç elde etme olasılığı o kadar artmaktadır.

Güncelleme: 03.02.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54