Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonlu Hastaların Akıllarına Takılan Sorular

Depresyonda gorulen belirtiler sucluluk duygu ve duşunceleri e1498980916789 - Depresyonda Görülen Belirtiler: Suçluluk Duygu ve Düşünceleri

Depresyonda görülen belirtiler: Suçluluk duygu ve düşünceleri

Depresyonlu kişiler gerçek ya da hayali konularda kendilerini aşırı ya da uygunsuz şekilde eleştirir, kınar ya da suçlarlar.

Depresyonun ılımlı formlarında hastalar şimdiki durumlarının kendi hataları olduğunu düşünürler. Çoğu kez geçmişlerinde kendilerini suçlayacak ve eleştirecek bir konu bulurlar. O güne kadar hemen hiç akıllarına gelmeyen yıllar önce yaşadıkları bir olay kafalarını meşgul eder.

Depresyonlu hastaların bazıları suçluluk hissetmelerine neden olan bir yaşantıdan söz ederler. Bu ilk bakışta mantıklı ve tutarlı görünüyor da olabilir. Örneğin öğrenci tembel olmakla, iş adamı önüne çıkan şanslarını iyi kullanamamakla, anne çocuklarını ihmal ettiğini düşünerek kendini suçlayabilir. Fakat dışarıdan bakan bir gözlemci depresyon yaşayan bir hastada bu tür kuruntuların ne kadar abartılı, yersiz ve yanlış olduğunu kolayca görür.

Diğer yandan depresyonda görülen kendini suçlama ile kişilik yapısı nedeniyle kendini kolayca suçlama ve eleştirme eğiliminin birbiri ile karıştırılmaması gerekmektedir. Ancak kişilik yapısı nedeniyle kendini suçlama eğiliminde olanların depresyona yakalanmaya yatkın oldukları vurgulanması gereken önemli bir noktadır.

Her nasıl olursa olsun suçluluk duyguları yaşayan, kendini suçlayan ve suçlama eğiliminde olanların kendilerinde depresyon olup olmadığını değerlendirmesi ve bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurmayı mutlaka düşünmesi gerekmektedir.

 

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı
Güncelleme: 17.07.2019