Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda görülen belirtiler: Suçluluk duygusu

Depresyonda gorulen belirtiler sucluluk duygu ve duşunceleri e1498980916789 - Depresyonda Görülen Belirtiler: Suçluluk Duygu ve Düşünceleri

Her insan zaman zaman suçluluk duygusu yaşar. Bireyin nasıl ve ne düzeyde suçluluk yaşayacağını onun kişilik özellikleri belirler. Diğer yandan suçluluk duyguları ve suçlulukla ilgili düşünce uğraşları depresyonlu kişilerde de yaygın görülür. Kişilik yapısı ile ilgili  kendini suçlamada belli bir süreklilik söz konusu iken depresyonla ilgili kendi suçlama belirgin olarak depresyonun yaşandığı dönemlerde yaşanır.

Depresyonlu kişiler gerçek ya da hayali konularda kendilerini aşırı ya da uygunsuz şekilde eleştirir, kınar ya da suçlarlar.

Depresyonun ılımlı formlarında hastalar şimdiki durumlarının kendi hataları olduğunu düşünürler. Çoğu kez geçmişlerinde kendilerini suçlayacak ve eleştirecek bir konu bulurlar. O güne kadar hemen hiç akıllarına gelmeyen yıllar önce yaşadıkları bir olay kafalarını meşgul eder.

Depresyonlu hastaların bazıları suçluluk hissetmelerine neden olan bir yaşantıdan söz ederler. Bu ilk bakışta mantıklı ve tutarlı görünüyor da olabilir. Örneğin öğrenci tembel olmakla, iş adamı önüne çıkan şanslarını iyi kullanamamakla, anne çocuklarını ihmal ettiğini düşünerek kendini suçlayabilir. Fakat dışarıdan bakan bir gözlemci depresyon yaşayan bir hastada bu tür kuruntuların ne kadar abartılı, yersiz ve yanlış olduğunu kolayca görür.

Diğer yandan depresyonda görülen kendini suçlama ile kişilik yapısı nedeniyle kendini kolayca suçlama ve eleştirme eğiliminin birbiri ile karıştırılmaması gerekmektedir. Ancak kişilik yapısı nedeniyle kendini suçlama eğiliminde olanların depresyona yakalanmaya yatkın oldukları vurgulanması gereken önemli bir noktadır.

Her nasıl olursa olsun suçluluk duyguları yaşayan, kendini suçlayan ve suçlama eğiliminde olanların kendilerinde depresyon olup olmadığını değerlendirmesi ve bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurmayı mutlaka düşünmesi gerekmektedir.

 

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı
Güncelleme: 02.02.2021

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54