Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İlaç Kullanıyorum Ama Neden İyileşmiyorum ?

ilac kullanıyorum ama neden iyilesmiyorum e1477837936796 - İlaç Kullanıyorum Ama Neden İyileşmiyorum ?

‘İlaç içiyorum ama neden iyileşmiyorum?’ sorusu genel olarak iki farklı durumda sorulur. İlki ilaç yeni başlandığında, ikincisi ise uzun süre ilaç kullanıyor olmasına karşın yeterince iyileşme olmadığında.

İlaç yeni başlandığında iyileşme

Depresyonlu hastaların tedavisinde kullanılan ilaçların iyileştirici etkilerinin başlaması için ilaçların ara verilmeksizin en az 2-4 hafta kullanılması gerekmektedir. Diğer yandan bu ilaçların yan etkileri ise ilk günlerden itibaren başlayabilmektedir.

Bu durum bir çok hastada “iyileşmek bir yana daha da kötüleştim” tarzında düşünceler yaratabilmektedir. Ne yazık ki bu durum günümüzde kullanılan bütün antidepresan ilaçlar için geçerlidir. Ancak ilk günlerde ortaya çıkan ilaç yan etkileri zaman geçtikçe ortadan kalkabilmekte ya da hastayı rahatsız etmeyecek boyutlara inebilmektedir.

Birkaç hafta geçmesine karşın hastayı rahatsız eden yan etkiler varsa hastalar bunu doktorlarına mutlaka iletmelidirler – günümüzde çok farklı özellikler taşıyan antidepresan ilaçlar bulunduğundan ilacın değiştirilmesi gündeme gelebilir.

Uzun süre ilaç kullanılıyor olmasına karşın yeterli iyileşme olmaması

Yeterli süre ve dozda antidepresan ilaç kullanıldığında depresif bozuklukların büyük bir kısmında tam iyileşme olur. Küçük bir kısmında ise yakınmalarda azalma gözlenirken daha az oranda ise neredeyse hiçbir yarar görmeme söz konusu olur.

Depresyon tedavisinde kişinin tamamen eski iyilik haline dönmesi hedeflenir. Ancak hedeflenen iyilik haline ulaşılamadığında ilacın dozunun arttırılması, değiştirilmesi ya da tedaviye farklı ilaçların eklenmesi gündeme gelir.

Tedaviden beklenen yanıt alınamadığında depresyonun bir bedensel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı da mutlaka araştırılmalıdır. Yine her hangi bir nedenle kullanılan başka ilaçların depresyon yapabileceği ya da kullanılan antidepresanların etkisini azaltıyor olabileceği de düşünülmelidir.

Depresyonun yeterince iyileşmemesi hastanın kişilik yapısı ve baş edilemeyen ya da çözülemeyen kronik sorunlarla da ilgili olabilir.

Uzun süre ilaç kullanılmasına karşın hedeflenen iyileşme elde edilemediğinde hastanın ilaç tedavisi yanında sistematik psikoterapi görmesi de ciddi biçimde düşünülmelidir.

Güncelleme: 24.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54