Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Uykusuzluk Bir Depresyon Belirtisi Olabilir mi?

insomnia uyuyamama uykuya dalamama uyanma uykusuzluk 640 - Uykusuzluk Bir Depresyon Belirtisi Olabilir mi ?

Uyku sorunları depresyonda çok sık görülen belirtilerden birisidir. Uykusuzluk (uyuyamama) daha sık görülen bir yakınma olmakla birlikte zaman zaman aşırı uyuma hali de görülebilmektedir.

Depresyonlu hastalarda uykuya dalamama, geceleri uyanma ve sabah erken uyanma şeklinde uykusuzluk yakınmaları görülebilmektedir. Diğer bir yakınma da sabahları dinlenik kalkamamadır. Nitekim bazı depresyonlu hastalar yatakta yeterli süre kalıyor olmalarına karşın sabahları dinlenmiş bir şekilde kalkamamaktan yakınırlar.

Uykuya dalamama ve geceleri uyanma daha sık görülen yakınmalar olmakla birlikte sabahları erken uyanma depresyon için daha tipik bir yakınmadır.

Uyku sorunları depresyon dışında diğer ruhsal bozukluklarda da görülür. Bunlar arasında anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk manik epizod, alkol ve madde kullanım bozuklukları ile travma sonrası stres bozukluğu sayılabilir. Anksiyete bozukluğunda uykuya dalma güçlüğü ve geceleri uyanma daha sık görülür. Alkol ve madde kullanım bozukluğu olanlarda çeşitli nedenlerle (aşırı kullanma, yoksunluk, ruhsal sorunlar) uyku sorunları gelişebilmektedir. Bipolar bozukluk manik epizodda hastalar çok kısa süreler uyuyor olmalarına karşın uykusuzluktan yakınmazlar. Travma sonrası stres bozukluğunda hastaların geceleri travma ile ilişkili rüyalar görerek uyandıkları gözlenir.

Diğer yandan stres yaşamaya yatkın kişiler kendilerinde hiçbir ruhsal rahatsızlık olmadığı halde stresli oldukları dönemlerde uykuya dalmakta zorlanabilirler.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54