Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Hayır Diyebilmek

Hayır Diyebilmek e1500728581837 - Hayır Diyebilmek

Hayır diyebilmek ile ilgili kısa ve öz bilgi

  • Yeri geldiğine yapmak istemediği bir şey için hayır demekten daha doğal bir şey yoktur. Fakat bazı insanlar hayır demekte zorlanırlar.  Hayır diyebilmek belli bir özgüveni, özsaygıyı; kaygı ve korkuya katlanabilme gücünü gerektirir. Çünkü hayır demek çatışmayı, karşıdakini üzmeyi, kırmayı göze almak demektir.
  • Hayır diyebilme, neyin önemli neyin önemsiz ve hangisinin önemli hangisinin önemsiz olduğunun seçimini yapabilme gücü gerektirir.
  • Hayır diyebilme, aynı zamanda sorumluluk almak, sorumluluğu taşımak demektir. Olası olumsuz sonucu düşünerek hareket edenler hayır demede zorlanırlar.
  • Kuşkusuz her insan zaman zaman istemediği bir şeyi kabul etmek zorunda kalır, hayır diyemez. Asıl önemli olan bunun süreklilik göstermemesi, yeri geldiğinde bireyin hayır diyebilmesidir.
  • Hayır demekte zorlanan bir kişinin bu alışkanlığını değiştirmesi mümkündür ancak uzun dönemli sabırlı bir çaba gerektirmektedir. Fakat kişi tüm çabasına karşın bu sorunu aşamıyorsa bir ruh sağlığı çalışanından yardım almayı ciddi biçimde düşünmelidir.
  • Hayır diyebilmek bireyin kendi yaşamının denetimini başkalarına bırakmaması anlamına da gelir. Hayır diyemeyen insanların zamanlarının önemli bir kısmı diğer insanların isteklerini yerine getirmekle geçer.
  • Hayır diyebilmenin önkoşulu kendi istek ve gereksinimlerini görebilmektir. Yeri geldiğinde bunlara sahip çıkarak hayır diyebilmek önemli bir yetidir.

 

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı
Güncelleme: 04.08.2019

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54