Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Narkolepsi

narkolepsi uyuma hastaligi e1500232350573 - Narkolepsi
Narkolepsi, önlenemeyen uyku atakları ile karakterize bir hastalıktır. Kişi gün içinde her hangi bir yer ve ortamda gelen uyuma isteğini önleyemez ve süresi dakikalarla sınırlı olacak şekilde uyur. İstese de çaba harcasa da bu ataklar sırasında uyanıklılığını sürdüremez. Kişi aynı zamanda günün diğer saatlerinde de kendisini uykulu hisseder. Aynı zamanda kişide uykuya dalarken ya da uyanırken halüsinasyonlar (varsanı) ve kıpırdayamama, ani kas tonusu kaybı da gözlenebilir.

Narkolepsi nedeni bilinmeyen bir bozukluktur ve kesin tanı uyku laboratuvarında yapılan değerlendirme sonrası konur.

Günümüzde narkolepsinin kesin tedavisi yoktur. Ancak çeşitli ilaçlarla hastanın günlük yaşamını etkileyen belirtilerin kontrol altına alınması mümkündür. İlaç yanında günlük yaşam ile ilgili düzenlemeler de (alkol, nikotin ve kafein tüketmekten kaçınma; egzersiz; ağır yemekten kaçınma; düzenli uyku) yararlı olmaktadır.

 

Kısa ve öz bilgiler

  • Narkolepsi gözden kaçabilen bir hastalıktır. Gün içinde olur olmaz yerlerde kısa da olsa uyuyanlarda narkolepsi mutlaka akla gelmelidir.
  • Narkolepsi toplum içinde yeterince bilinmeyen bir bozukluktur. Narkolepsisi olanlar toplum içinde genellikle olumsuz yargılamalarla karşılaşmaktadırlar.

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54