Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Aşırı Uyku Bir Depresyon Belirtisi Olabilir !

Aşırı uyuma depresyon e1473949605892 - Aşırı Uyuma Bir Depresyon Belirtisi Olabilir mi

Depresyonlu hastaların çok büyük bir kısmında uyku değişiklikleri gözlenir. Genel olarak üç tür uyku değişikliği vardır: uykusuzluk/uyuyamama, aşırı uyuma (aşırı uyku) ve dinlenmiş olarak kalkamama. Uyuyamama ya da uykusuzluk daha sık görülüyor olmakla birlikte depresyonlu hastalarda bazen aşırı uyuma da görülebilmektedir.

Aşırı uyumaktan, kendini yorgun hissederek sürekli yatmak istediğinden yakınan kişilerin depresyon yaşıyor olabileceklerini düşünerek kendilerinde depresyon olup olmadığını araştırmaları gerekmektedir.

Depresyon tedavisi gören bazı kişilerde ilaçlardan kaynaklanan aşırı uyuma (aşırı uyku) ve uykululuk hali olabilmektedir. İlaçlar başlandıktan sonra ortaya çıkan uykulu ve sersem gibi olma, kafayı toplayamama ve sabahları kalkamama hali söz konusu olduğunda bu durum hakkında tedaviyi düzenleyen doktoru mutlaka bilgilendirmek gerekir. Aşırı rahatsız edici düzeyde değilse günler içinde bu tür yakınmalar ortadan kalkabiliyor olmakla birlikte ısrarlı bir biçimde sürüyorsa tedaviyi gözden geçirmek gerekebilir.

Bazı bedensel hastalıklar ve ilaçlar da uykulu, yorgun ve bitkin hissetme gibi yakınmalar oluşturabilmektedir. Bu nedenle yeni başlanan bir ilaçtan sonra ortaya çıktıysa bu tür yakınmaların kullanılan ilaçla ilgili olup olmadığı tedaviyi düzenleyen doktora danışılmalıdır.

Narkolepside önlenemeyen uyku atakları görülür. Depresyon söz konusu değilken kişide çok uyuma, aşırı uyuma ve kendini uyumaktan alıkoyamama halleri varsa narkolepsi akla mutlaka gelmelidir.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54