Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon ‘Ciddi‘ Bir Hastalığın Öncüsü Olabilir mi ?

Depresyon Ciddi Bir Hastalığın Öncüsü Olabilir mi e1473367385411 - Depresyon Ciddi Bir Hastalığın Öncüsü Olabilir mi ?

Öncelikle burada vurgulanması gereken depresyonun da ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olduğudur. Birçok depresyonlu kişi günlük yaşamını iyi kötü götürebilirken bazen depresyon da önemli sonuçlara yol açabilmektedir. Depresyon kişiyi her zaman yaptığı şeyleri yapamaz hale getirebilmektedir. İntihar ile sonuçlandığı da görülebilmektedir.

Halk arasında “depresyon ciddi bir hastalığa dönüşür mü?” sorusu çoğu zaman depresyonun ağır şizofreniye dönüşebileceği endişesinden kaynaklanmaktadır. Nitekim uzun süredir depresyon tedavisi gören ve tedaviden beklediği yararı görmeyen birçok hastanın ‘rahatsızlığım şizofreniye döner mi‘ gibi kaygılar yaşadığı görülmektedir.  Ancak depresyon kendi başına başka bir ciddi ruhsal hastalığın öncüsü değildir.

Depresyonlu hastalarda görülen belirtilere birçok bedensel ve ruhsal rahatsızlıkta rastlanabilmektedir. Bu nedenle depresyonlu hastalarda görülen belirtileri olan hastaların yakınmalarının kaynağı mutlaka bir doktor tarafından belirlenmelidir. Ancak doğru tanı konmuş bir depresyon hastasında depresyonun başka bir ruhsal hastalığın öncüsü olması söz konusu değildir.

Depresyon tanısı konmuş bir hastada klinik tabloya daha sonra manik atak eklenirse hastanın tanısı artık bipolar bozukluk olur. Diğer yandan kullanılan ilaçlar bazen tiroid bezini etkileyebilmekte ve hipotiroidi ortaya çıkabilmektedir.

Güncelleme: 03.02.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54