Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda Görülen Belirtiler: Çeşitli Ağrılar

baş ağrısı eklem ağrısı sırt ağrısı bel ağrısı - Depresyonda Görülen Belirtiler: Çeşitli Ağrılar

Depresyonlu hastalarda bedensel hastalıklarla açıklanamayan vücut ağrılarına çok sık rastlanmaktadır. En sık görülen ağrılar arasında baş ağrısı, karın ağrısı, eklem ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı ve göğüs ağrısı sayılabilir.

Vücudunun çeşitli yerlerinde ağrıları olan ve bu ağrılarını açıklayabilecek bedensel hastalıkları olmayanlarda depresyon olabileceği mutlaka düşünülmelidir. Bu kişilerin durumlarına açıklık kazandırmak amacıyla bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına baş vurması gerekmektedir.

Bir bedensel hastalığa bağlı olmayan ağrılar depresyon yanında başka bazı ruhsal hastalıklarda da olabilmektedir. Bunların en başında somatoform bozukluklar (bedensel belirti bozukluğu) olarak adlandırılan somatizasyon bozukluğu ve ağrı bozukluğu gelmektedir. Bu bozukluklarda ağrılar genellikle uzun süredir vardır ve bireyin yaşam kalitesini bozmakta, günlük işlerini gerektiği şekilde yapabilmesini olumsuz etkilemektedir.

Psikolojik kökenli ya da ruhsal hastalıklarla ilişkili ağrıların altta yatan nedenleri çoğu zaman kolayca saptanamamaktadır. Çoğu zaman altta yatan psikolojik neden belirlenemese de ruhsal hastalığın iyileşmesiyle birlikte bu ağrılar da ortadan kalkmaktadır. Bu durum özellikle depresyon için geçerlidir. Somatoform bozukluklarla ilgili ağrılar daha uzun sürmektedir. Bu tür bozukluklarda her türlü bedensel yakınmanın tümüyle ortadan kaldırılması için çaba harcamaktansa bireyin daha işlevsel olması, işini gücünü yapması hedeflenmelidir.

Diğer yandan uzun süredir bedensel hastalıklardan kaynaklanan ağrıları olan hastalarda da depresyon çok sık görülmektedir. Bu hastalarda depresyonun tedavi edilmesi ağrıları azaltabilmektedir. Uzun süredir ağrıları olması nedeniyle kendilerini mutsuz hissedenlerin depresyon yaşıyor olabileceklerini düşünerek bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına baş vurmasında yarar bulunmaktadır.

Güncelleme:30.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54