Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyonda Görülen Belirtiler:

Psikomotor Ajitasyon

depresyon yerinde duramama huzursuzluk hareket e1493563631958 - Depresyonda Görülen Belirtiler: Psikomotor Ajitasyon

Psikomotor Ajitasyon nedir?

‘Psikomotor ajitasyon’ ruhsal gerginliğin ve huzursuzluğun etkisiyle bireyde sürekli hareket halinde olma, durduğu yerde (yerinde) duramama, kıpırdanma, elleriyle ve parmakları ile oynama ve ayaklarını oynatma gibi belirtilerin bulunması halidir.  Bu gerginlik ve huzursuzluk bazen amaçsız hareketler yapılmasına ve saldırganlaşmaya da neden olabilmektedir.  Psikomotor ajıtasyon dışarıdan kolayca fark edilen bir belirtidir.

Psikomotor ajitasyon yalnız depresyonda görülen bir belirti değildir. Anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluklar, alkol yoksunluğu ve şizofreni gibi ruhsal hastalıklar yanında hipertiroidi ve Parkinson hastalığı gibi bazı bedensel hastalıklarda da görülebilmektedir. Yine bazı ilaçların kullanımı sırasında da yan etki olarak psikomotor ajitasyon ortaya çıkabilmektedir.

Depresyon ve Psikomotor Ajitasyon

Depresyonlu hastaların çoğunda durgunlaşma (psikomotor yavaşlama) görülürken bazılarında ise hareketlilikte bir artış, başka bir deyişle psikomotor ajitasyon gözlenir. Fakat depresyonda görülen psikomotor ajitasyonun saldırganlaşmaya vardığı pek görülmez.

Psikomotor ajitasyon depresyonda tanı koydurucu belirtilerden birisidir. Ancak kendi başına depresyon tanısı konmasını sağlamaz. Depresyonun diğer belirtileri ile birlikte bulunduğunda bir depresif bozukluk akla gelmelidir.

Depresyon tedavisinde kullanılabilen bazı ilaçlar da yan etki olarak psikomotor ajitasyon oluşturabilmektedir. Özellikle ilaç kullanmaya başladıktan sonra böyle bir durum ortaya çıktıysa  yakınmaların ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkmış olabileceği akla gelmelidir. 

Psikomotor ajitasyonu olan depresyonlu bireyler bulundukları yerde sürekli oturamazlar ve oturdukları yerde kımıldanır dururlar. Sigarayla, el çantasıyla, elleriyle sürekli oynama eğilimindedirler ve ayaklarını sürekli oynatırlar. Psikomotor ajitasyon olarak adlandırılan bu durum ruhsal sıkıntının vücut hareketlerine yansımasıdır. Depresyon şiddeti arttıkça huzursuzluk giderek artar. Bazen kişinin belli bir yerde oturamadığı ve odanın içinde durmaksızın bir o yana bir bu yana gezindiği gözlenir.

Güncelleme: 27.11.2022

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54