Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İlaç Kullanmadan Depresyon İyileşir mi?

ilac kullanmadan depresyon iyilesir mi e1477774244261 - İlaç Kullanmadan Depresyon İyileşir mi ?

Depresyon yaşayan insanların çoğunun aklına ‘ilaç kullanmadan depresyon geçer mi?’, ‘depresyonun ilaçsız tedavisi var mıdır?’, ‘ilaç kullanmadan depresyonu yenmek mümkün müdür?’ gibi sorular takılır. Bu sorular çoğu zaman depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların zararlı olduğu önyargısından kaynaklanır. Oysa uygun biçimde kullanıldığında antidepresan ilaçlar günümüzün en güvenilir ilaçları arasında yer alırlar.

İlaçsız depresyon tedavisi arayışı iki konuyu gündeme getirmektedir. İlki ‘depresyon kendiliğinden geçer mi?’, ikincisi ise depresyonda ilaç-dışı tedavi yöntemleri.

Depresif bozukluklar hiçbir tedavi görmeden kendiliğinden geçebilir. Ancak bu ifade depresyonun kendiliğinden günler ya da birkaç hafta içinde geçeceği anlamına gelmemektedir. Tedavi edilmediğinde kişinin mesleksel, sosyal  ve ailesel yaşamını aylarca olumsuz etkilemesi yanında depresyon giderek ağırlaşabilen bir hastalıktır. Ağırlaştığında da depresyonun intihara varan sonuçları olabilmektedir. O nedenle depresyonun  kendi kendine geçmesini beklemek büyük bir hatadır.

Depresyonun ilaç dışı tedavileri arasında terapiler, elektrokonvulsif tedavi (EKT, elektroşok), transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) ile göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) sayılabilir. Ancak günümüzde TMS ve EMDR depresyon tedavisinde ilk kullanılacak tedavi yöntemi olarak düşünülmemektedir.

Moral bozukluğu olarak nitelenebilecek ruhsal durumlar ilaç kullanmadan geçebiliyor olmakla birlikte tanı (major depresyondistimi) alacak şiddette depresyonun tedavisinde ilaç ve psikoterapinin birlikte uygulanmasının en etkili tedavi yöntemi olduğu genel kabul görmektedir.

Güncelleme: 06.05.2020

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54