Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

İştahsızlık ve Zayıflama Bir Depresyon Belirtisi Olabilir mi ?

istahsizlik ve zayiflama bir depresyon belirtisi e1499246678933 - İştahsızlık ve Zayıflama Bir Depresyon Belirtisi Olabilir mi ?

İştahsızlık ve zayıflama depresyonlu kişilerde çok sık görülen yakınmalardır. Ancak tek başına iştahsızlığın ya da zayıflamanın varlığı kişide depresyon olduğu anlamına gelmez. Nitekim iştahsızlık depresyonda tanı koydurucu belirtilerden biri değildir. Depresyon ile ilgili diğer belirtilerin varlığında tanı koymada önem taşımaktadır.

İştahsızlık, iştahta azalma ve iştah kaybı olarak ifade edilen bu yakınmada bireyin eskiden severek ve istekle yediği yemekleri artık yemek istememesi söz konusudur. Kendisini zorlayarak yese bile yedikleri eski tadı vermez.

Depresyon söz konusu olduğunda iştah kaybı her yiyeceğe karşı olur. Kişi bazı şeyleri hala eskisi gibi isteyerek, severek ve tat alarak yiyorsa bu durum depresyondan uzaklaştırır. Diğer yandan iştahsızlığın depresyon düşündürmesi için yakınmanın hemen hemen her gün ve gün boyu sürmesi gerekmektedir. Ancak iştahsızlığın bir depresyon belirtisi olarak ele alınıp alınamayacağı konusunda bir doktorun karar verebileceği unutulmamalıdır.

Depresyonlu hastalarda iştah artışı ve şişmanlama da bazen bir depresyon belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak iştahsızlık ve zayıflama, iştah artışı ve şişmanlamaya göre daha sık görülmektedir.

Ancak iştahsızlık ve zayıflama yakınmaları olanlarda öncelikle bir bedensel hastalık olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54