Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Kas Gevşetme Egzersizi

Kas Gevşetme Egzersizi e1501063069348 - Kas Gevşetme Egzersizi

Kas dinlenme halinde iken belli bir kasılma halinde durur ve bu kas tonusu olarak adlandırılır. Dinlenme anındaki kas tonusu bedenin belli bir duruş ve şekil almasını sağlar. Fakat bedenin hareket edebilmesi için kasların belli bir eşgüdüm içinde kasılması ve ardından gevşemesi gerekmektedir. Sinir sistemi aracılığıyla gelen uyaranlar ile kas kasılır ve amaçlanan hareketler gerçekleştirildikten sonra gevşer. Kaslara yalnız hareket edilmesi gerektiğinde uyaran gelmez, ruhsal durum değişikliklerinde de uyaran gelir. Fakat bu uyaranlar bir hareket oluşturmaktan çok kas tonusunun artması ile sonuçlanır. Bunun tipik örneği stresli günlerde özellikle boyunda hissedilen gerginliktir.

Uzun süreli kaygı, stres ve bunaltı (anksiyete) kas liflerinin uzun süreli etkinleşmesine neden olur. Bu etkinleşme kas tonusunda uzun süreli belli bir artış anlamına da gelmektedir. Kas tonusunu etkileyen bu durum anksiyete yaşayan kişi tarafından gerginlik olarak hissedilir.

Kas gevşetme egzersizi olarak adlandırılan girişimlerde kas dokusunda anksiyete nedeniyle oluşan bu gerginlik hissinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Fakat bu gevşemenin sağlanması kişideki anksiyeteyi azaltıcı etkide göstermektedir.

Kas gevşetme egzersizleri yalnız anksiyeteden kaynaklanan gerginliğe iyi gelmemektedir. Aynı zamanda bedensel hastalıklardan ya da diğer ruhsal hastalıklardan kaynaklanan kas gerginliğinin ortadan kaldırılmasında da olumlu sonuçlar verebilmektedir.

İlerlemeli kas gevşetme tekniği ya da progresif kas gevşetme tekniği ile aşamalı biçimde bedenin çeşitli bölgelerindeki kaslar belli bir sırayla gevşetilir.

Kas gevşetme egzersizleri çok farklı klinik durumlarda kullanılabilmektedir:
– Kaygı ve stresten kaynaklanan gerginlikler
Gerilim tipi baş ağrısı
– Hipertansiyon
– Her türlü kas spazmları

 

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı