Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu
Saplantılı Zorlantılı Kişilik Bozukluğu

obsesif kompulsif kisilik e1486798586342 - Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Hepimizin tanıdıkları arasında biraz fazla titiz, temiz, düzenli, verimliliği ve üretkenliği çok önemseyen insanlar mutlaka vardır. Bu kişilerin obsesif kompulsif kişilik yapısında olma olasılıkları çok yüksektir. Obsesif kompulsif kişilik yapısı olanlarda görülebilen bazı özellikler aşağıda sıralanmıştır:

  • Her şey tam istedikleri gibi zamanında ve gerektiği şekilde olsun isterler. Kendilerinin dakik olmaları yanında başkalarının da dakik olmasını beklerler. İşler planlandığı (ya da onun planladığı) şekilde gitmezse sinirler.
  • En ufak hatayı affetmezler. Bir hata yapıldığında ya da yanlış bir şey olduğunda yalnız diğer insanları değil kendilerini de acımasızca eleştirirler. Kusursuzluk arayışı içindedirler.
  • Gerçekleşmesi mümkün olmayan mükemmeliyetçilik anlayışları vardır. Ne yaparlarsa yapsınlar mükemmel olmadığı kaygısı yaşarlar.
  • Yüksek ve ulaşılması olanaksız standartları vardır. Kendilerinin uymaya çalıştığı bu standartlara başkalarının da uymasını beklerler.
  • Onlara işkolik dense yeridir. Yapılması gereken işler bir türlü bitmez onlar için. Hep en mükemmelin peşindedirler. Her anın verimli ve üretken biçimde geçmesi için didinirler. İzin kullanmayı ve tatile çıkmayı neredeyse boşa geçen zaman gibi görürler.
  • Kendi kanaatlerinin ve düşüncelerinin mutlak doğru olduğuna inanırlar. Katı ve inatçıdırlar. Gerektiği yerde mümkün olsa bile esneklik göstermezler.
  • Her şeyi kontrol altında tutmak isterler. Her şeyin kendi belirledikleri ve yönlendirdiği şekilde olması için her şeye karışırlar. Düşündüklerinden, planladıklarından farklı bir şey olmasından çok rahatsız olurlar. Belirsizlik onlar için ürkütücüdür. Yaşamlarında ne, nerede, ne zaman ve nasıl olacak bilmek ve yönlendirmek isterler.

 

Prof. Dr. Erol Özmen
Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Tıp Fakültesi
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54