Psikoloji & Psikiyatri

Psikoloji ve psikiyatrinin internet adresi

Depresyon Nedir?

depresyon nedir e1487448794195 - Depresyon nedir

Depresyon Nedir? Tanımı

Depresyon insanın doğasında olan, somut ya da duygusal bir kayıp sonrası ortaya çıkan bir ruh halidir. Depresyona giren kişi yaşama sevincini yitirmeye başlar. Depresyon ağırlaştıkça onlar için yaşamın eski anlamı ve anlamlılığı yok olur. Depresyon hafifken (henüz bir hastalık halini almadığı zamanlarda) kişi anlatmadıkça dışarıdan pek fark edilmeyebilir fakat depresyon ağırlaştıkça (bir hastalık halini aldığında) dışarıdan kolayca fark edilmeye başlar. Başka bir deyişle depresyon herkesin yaşayabileceği bir duygudurumdan hastalığa kadar uzanan geniş bir çerçevede ele alınması gereken bir konudur.

Halk içinde depresyon (‘depresyona girdim‘) genellikle psikolojik destek ya da yardım gerektiren bir durum olarak kullanım alanı bulmaktadır. Bazen de ruh sağlığı literatüründe anksiyete olarak ifade edilen ruhsal durumları ve kişilerarası ilişkilerde yaşanan her türlü çatışma sonrası yaşanan ruhsal durumları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Ruhsal çöküntü / çökkünlük

Türkçe karşılığı olarak depresyon için ‘ruhsal çöküntü’ ya da ‘ruhsal çökkünlük’  ifadeleri kullanılıyor olsa da bunlar yaygın bir kullanım alanı bulamamıştır.

Depresyon belirtileri

Depresyon yaşayan kişi kendisini üzgün, mutsuz, isteksiz, elemli ve keder içinde hisseder. Depresyon yaşayan bir kişi eskiden büyük bir hevesle, istekle yaptıklarını artık yapmak istemez. Kendisini zorlayarak yapsa bile eski tadı alamaz. Depresyon ağırlaştıkça giderek kişi kendisini zorlasa bile yapamamaya başlar.

Depresyon yaşayan kişide uyku ve iştah sorunlarına çok sık rastlanır. Kendisini halsiz ve bitkin hisseder, eskisine göre çok çabuk yorulur. Özgüvenini kaybeder. Yerli yersiz ve nedensiz suçluluk duyguları yaşar. Yaptığı işe kendini veremez.

Depresyon belirtileri olan bir kişide yaşadıklarının bir hastalık düzeyinde olup olmadığı mutlaka araştırılmalı, kişinin yaşamını etkileyen ve yaşam kalitesini bozan bir durum söz konusu ise bir aile hekimine ya da ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurmak düşünülmelidir.

Güncelleme: 26.01.2021

Prof. Dr. Erol Özmen
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Psikiyatri Anabilim Dalı

Muayenehane:
Talatpaşa Bulvarı, No: 50, Dora Apt, Kat: 3, Daire: 3, Alsancak, İzmir
Yüz yüze ya da  online görüşme randevusu için telefon : 0 542 236 13 54